середа 26 січня 2022р.
Інтернет-газета Херсонської області
24.06.2020

Родина Скадовських.

Хочу розповісти про Марію Олександрівну Скадовську, дружину засновника міста Сергія Балтазаровича.

Про те, що вона в роки першої світової війни була сестрою милосердя, я знала. Але думала, що за пораненими Марія Олександрівна доглядала у своєму маєтку, де розгорнувся госпіталь на більш ніж три десятки ліжок. Аж ні. Насправді баронеса, мати вісьмох дітей, немолода жінка, працювала на Західному фронті, у Галичині, хірургічною медсестрою. Це викликає захоплення.

Що штовхнуло її на такий крок? Можливо, вона була патріоткою свої держави або змінити своє відносно спокійне життя на незручне та ризиковане її спонукало бажання бути там, де перебували її сини? А може, і перше, і друге. І те, про що ми навіть не здогадуємося. Відчувши, що сили покидають її, Марія Олександрівна повернулася додому. Але до Скадовська не доїхала – померла в Херсоні, в одному з готелів, де зазвичай зупинялася їхня родина.

Відспівували Марію Олександрівну в Лютеранській церкві, в Херсоні, бо вона, німкеня, своєї релігії не зреклася, хоч і дозволила дітям сповідувати православне християнство. І, кажуть, допомагала чоловікові в будівництві храму Сергія Радонезького, того, у формі корабля.

А ще в Скадовському музеї зберігається світлина її доньок в українському національному одязі. Хтось скаже, що це – данина моді, а я – що це повага до народу, серед якого вона жила.

Історія Скадовська дивовижна. Не кожне місто світу має такий спадок. А скласти історичні пазли докупи мені допомогла зустріч із працівницею Херсонського державного архіву Мариною Тарасовою, яку організували для педагогів і педагогинь Скадовської гімназії її директорка Анна Соценко та випускниця цього навчального закладу Олена Булюк. Навесні, якраз перед початком карантину.

Світлина родини Скадовських – звідти ж, з цієї зустрічі. Раніше я її не бачила. Можливо, час уже дістати припалого пилом бронзового Леніна і вилити з нього пам’ятник, достойний творців міста?

Автор: Вікторія Сенько

Коментарів немає, будьте першим!

Прокоментувати:
Всі поля, позначені (*) обов'язкові для заповнення

Ви маєте ввійти щоб залишити коментарій.