субота 6 березня 2021р.
Інтернет-газета Херсонської області
24.05.2015

«Джаз дає внутрішнє відчуття свободи…»

У чепурному дворику готелю «Затишний» Олександр Горяїнов, приватний підприємець, один із організаторів  «Джазу над морем», розмовляє із  Миколою Голощаповим, заслуженим працівником культури України, завідувачем естрадним відділенням Одеської консерваторії ім. К. Данькевича. Микола Якович не перший рік входить у склад журі джазового фестивалю-конкурсу.

Теплий травневий ранок. Голуби злітаються до басейну із сусіднього дворика міської ради, щоб напитися водички. День чудовий, як і розмова про джаз.

Олександр Горяйнов:

– Миколо Яковичу, чому ви захоплюєтесь джазом? Наскільки мені відомо, ви працювали у симфонічному оркестрі.

Микола Голощапов:

– Я граю на багатьох музикальних інструментах. У музику прийшов усвідомлено. Дійсно маю гарну академічну освіту. Я почав цікавитися джазом, коли ця музична течія була під забороною. Навіть слоган придумали: «Сегодня ты играешь джаз, а завтра – родину продашь».

Джаз дає внутрішнє відчуття свободи. Якраз за цю свободу та можливість проявити особисту ініціативу й цінується джаз. Всередині джазової композиції можна творити, що завгодно. Джаз виховує в людині самостійність. А якщо джаз грають діти, це згодом дасть свої плоди. Діти, що пройшли виховання джазом, відрізняються свободою ініціативи. Якщо дитина звикла ходити строєм, вона ніколи не зможе реалізувати себе у бізнесі, де цінується самостійність, ризик, ініціатива. Музику не можна розуміти чи не розуміти, її потрібно відчувати. А цьому вчить ваш фестиваль.

Олександр Горяїнов:

– Оцініть, будь ласка, рівень скадовського конкурсу. Адже ви не перший рік є його активним учасником. І можете проводити якісь паралелі, спостерігати динаміку.

Микола Голощапов:

– Скажу відверто. Ви в Скадовську робите велику справу. Я вважаю, що у нашому уряді, Верховній раді, на рівні областей та районів не вистачає не професіоналів, не грамотних міністрів, депутатів, губернаторів, а просто вихованих людей. Тобто людей високоморальних. Такі якості потрібно виховувати. Тому з цієї позиції подібні заходи не мають ціни.

Потрібно починати із добре забутого – естетичного виховання, яке можна отримати в дитячих оркестрах, музичних школах, шкільній самодіяльності. І не обов’язково ці діти пізніше оберуть музику. Не можу позбутися думки, що нашу систему освіти цілеспрямовано знищують. Це можна назвати справжньою диверсією проти вітчизняної освіти.

Я проти тестування, за яким, якщо дитина не здала першого тесту, її не допускають до наступного. Можливо, цією системою ми втрачаємо справжніх лікарів, великих музикантів.  Дитина завжди повинна мати другий шанс.

Але це – ліричний відступ. Повернімось до фестивалю. Наразі триває обмін на рівні культурних надбань, ментальності, мови. Адже, скажімо, скадовська говірка відрізняється від одеської чи запорізької. І це також важливо.

Тим не менше, я здивований, що дитячий фестиваль такого рівня досі не опинився під прискіпливим оком бізнесменів. Колись це безумство (мається на увазі доброчинність) закінчиться. Але потрібно, щоб фестиваль продовжував жити. І  задля цього потрібні гроші на рекламу, потрібно  залучати чиновників з Києва, у яких більші можливості…

В той же час я захоплююсь вашим містом. Скадовськ – затишне, добре і миле місто. Чистюсіньке.

Олександр Горяїнов:

– Херсонські чиновник від культури нас закривають вже 15 років. Як вірно підмічено в народі: дурнів нібито й небагато в державі, але як же грамотно їх розставили… Тому я кажу завжди чиновникам: головне – не заважайте. Все інше ми зробимо самі.

Миколо Яковичу, ви вже чули гру Скадовського джаз-бенду під керівництвом Валерія Білошапка. Зацініть.

Микола Голощапов:

– Оркестр Білошапка  – єдиний дитячий оркестр, який, маючи мізерну фінансову базу, досягнув  таких висот. Цей оркестр – бренд вашого міста. Він на три голови вищий за деякі оркестри обласного рівня. Так, оркестру пощастило із продуктивним, непересічним керівником-педагогом. Так от. Керівнику потрібно також створювати кращі умови для його серйозної, сподвижницької праці. Я надзвичайно високо оцінюю роботу Валерія Білошапка. Вважаю, його час представити до почесного звання, відзначити на державному рівні.

 

На світлині В. Гайдай: МиколаГолощапов (ліворуч) та Олександр Горяїнов (у вишиванці).

 

 

Автор: Записала Вікторія Сенько.