неділя 11 квітня 2021р.
Інтернет-газета Херсонської області
19.06.2019

Любов, що надихає: як угорці шанують рідну мову, позбулися боргів МВФ, належать до ЄС, але не втратили самоідентифікації

Будапешт, місто паломництва туристів з усього світу, розташований на обох берегах Дунаю. Дістатися із гористої частини міста (Буда) до рівнинної (Пешт) можна за допомогою одного із восьми мостів, кожен з яких має неповторний стиль, ім’я та історію, яку вам розкажуть екскурсоводи.

Дунаєм ходить чимало прогулянкових катерів, які називають тут корабликами, і вони користуються популярністю серед туристів та угорців. Якщо приїжджі насолоджуються архітертурою міста, то місцеві жителі гуляють весілля та святкують інші визначні родинні дати.

Міст Маргіт.

Угорщина належить до країн Європейського Союзу, але намагатися розплатитися в крамницях та музеях євро марно, бо тут користуються власною валютою – форінтами. І навіть якщо у вас візьмуть євро, решту отримаєте місцевими грошима.

Самобутність угорці бережуть, відмовляючись від іноземних слів. На автомобілях поліції написано “А rendőrség”, щось на кшталт “охорона порядку”. Навряд чи знайдете аптеку без зеленого хрестика, бо вивіска також угорською. Та й усі вивіски на магазинах – виключно рідною мовою. Так само й обслуговування.

Як мені пояснили, тут притримуються правила: якщо ви вже відвідали нашу країну, поважайте її, вивчіть місцеву мову. У приклад ставлять австрійську імператрицю Сісі, яка знала угорську і сприяла здобуттю Венгрією незалежності. На її честь названо один із мостів через Дунай.

У центрі міста та в супермакетах типу херсонської “Фабрики” є обмінники, більшість із них беруть комісію за послуги. Обмінники комп’ютеризовані, і разом із грошима вам видадуть квитанцію з усією інфформацією: скільки грошей і в якій валюті обміняно, курс, розмір комісії. Мови про те, щоб перед маркетом якась тітонька чи дядечко вигукували: “Міняю долари та євро”, – не йдеться. Більше: в угорців немає трепету перед іноземною валютою. Переді мною юнак міняв форінти на якусь іншу європейьку валюту. І в обмінниках міняють не лише євро та долари.

Тим не менше, розмір зарплати в Угорщині ивмірюється у співвідношенні до євровалюти. Найнижча становить 900 євро. Чи багато це? Для порівняння: 10 гривень дорівнюють 100 форінтам. Курс євро навіть вищий – 31 форінт за євро. А ціни приблизно такі, як в Україні, варто в кінці відкинути нулик. Наприклад, відвідування морського парку “Тропікарій” коштує 2300 форінтів, або 230 гривень. Дорого? Отримані враження варті цих грошей.

Для молодих родин створено заохочувальні програми для народження трьох і більше дітей та придбання житла. Навчання у школах і вищих навчальних закладах угорською безкоштовне. Батьки і студенти платять, якщо викладання ведеться англійською, французькою, німецькою мовами. Українських шкіл у Будапешті немає, хоч чимало наших співвітчизників тут працює.

Незважаючи на вимогу ЄС, країна не приймає біженців із Далекого Сходу та Африки. Грати за власними правилами угорці можуть через майже повернутий борг МВФ.

Зате пенсійний вік – 65 років як для чоловіків, так і для жінок. І це не межа.

Що дорого? Платні всі без винятку туалети, навіть на автозаправках (одне євро, 100, 200 і навіть 250 форінців). Паркування автомобіля – також. Не платять жителі в районі, де живуть (їх у Будапешті 23, і стільки ж мерів + 1), якщо мають одне авто. Другий автомобіль обійдеться родині в 50 відсотків від ціни, а за третій треба вносити повну плату. Зате електромобілі (у них зелені номери) не платять за паркування і мають безплатні стаціонарні зарядки. За таких умов електротранспорт, звісно, буде розвиватися.

У цьому будинку працює президент Угорщини. Кажуть, і це підтверджують будапештці, він їздить на роботу громадським транспортом.

Угорщина славиться паприкою, токайським вином і мінеральними джерелами. Та головне – ставлення угорців до своєї мови, культури, традицій, територіальної цілісності. Українцям варто навчитися цього.

 

Автор: Вікторія Сенько

Коментарів немає, будьте першим!

Прокоментувати:
Всі поля, позначені (*) обов'язкові для заповнення

Ви маєте ввійти щоб залишити коментарій.