п'ятниця 25 вересня 2020р.
Інтернет-газета Херсонської області
22.04.2019

ВОНИ ЖИВУТЬ СЕРЕД НАС

 

Спочатку їх називали коротко – біженці. Потім з’явився термін – внутрішньо  переміщені  особи. Як і інший термін – АТО. Але всі говорили звично – війна. Бо ж коли за вікнами гримлять вибухи, коли за околицею  окопи – це таки війна, це кров, смерть і руїни. І це та реальність, яка прийшла не лише у життя наших співвітчизників на сході, але й у життя усіх українців. Ніхто не залишився осторонь подій, що стали трагедією в Україні у наш час.

Нещодавно представники громади Скадовського району долучились до реалізації проекту  «Посилення захисту прав внутрішньопереміщених осіб в Скадовській  громаді», який впроваджується  Ініціативною  групою «Інформаційно-консультативний центр «Усі свої» у партнерстві  з ініціативною групою “Переселенці Скадовська” та  Громадською радою при Скадовській районній державній адміністрації. Проект впроваджується за підтримки  Українського  Жіночого Фонду Ukrainian Women’s Fund та ГО ХОЦ “Успішна  жінка” з метою поліпшення становища  сім’ї, жінок, молоді та дітей з числа внутрішньо переміщених осіб.

Завдання проекту – створити банк даних жінок та сімей з дітьми ВПО, які проживають на території Скадовського району, вивчити потреби жінок та сімей з дітьми ВПО, що проживають на території Скадовського району,  в отриманні якісних соціальних послуг з боку державних органів, органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, здійснити моніторинг звернень від жінок з числа осіб ВПО  та членів їх сімей до управління праці та соціального захисту населення, Скадовського об`єднання  управління  Пенсійного фонду України Херсонської області, районного центру соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді щодо випадків припинення та поновлення виплати пенсії, соціальної допомоги, та інших соціальних послуг, а також залучити жінок з числа ВПО  до процесу   розроблення алгоритму взаємодії осіб ВПО з органами державної влади, місцевого самоврядування та громадських організацій та сприяти ефективній взаємодії між місцевою владою та ВПО задля покращення їх доступу до якісних соціальних послуг.    

Днями члени ініціативної групи зустрілися з головою районної державної адміністрації  В.А. Туриком та  cекретарем Скадовської міської ради О.М. Сокольчуком та обговорили становище внутрішньо переміщених осіб у нашому місті та у районі. За словами голови РДА, влітку 2014 року велика кількість біженців з Криму, Донбасу та Луганщини прибула до Скадовського району на Херсонщині. Але значних змін у житті громади з цього приводу не сталося.

– Держава зреагувала оперативно, і внесла у соціальну політику всі необхідні корективи, аби внутрішньо переміщені особи змогли отримати належну підтримку, передусім у матеріальному плані, – зазначив В.А.Турик.

 – За умови реєстрації у управлінні соцзахисту громадяни, що прибули з тимчасово непідконтрольних територій Донбасу, Криму та Луганщини, змогли отримати компенсацію на житлове забезпечення, а продуктами та одягом частково допомогали волонтери та благодійні організації. Хоча все це, звичайно, не могло у повній мірі повернути відчуття рідного дому… Але у той же час і чужими наші земляки зі східних областей на Півдні України зовсім не почувалися. Є таке поняття – тепло сердець. Отож завдяки йому, можливо, люди, що опинилися у вирі історичних подій, позбулися зневіри та розпачу, і почали більш упевнено дивитись у майбутнє. Бо ж зрозуміли: ми всі одна велика українська родина, і ніхто у ній не залишиться без уваги і підтримки.

– Скадовчани завжди славилися своєю гостинністю, вміли приймати друзів на літо. Але тут потрібна була зовсім інша робота: люди прибули на невизначений час, і навряд чи зможуть швидко повернутися додому. – Каже секретар Скадовської міської ради О.М.Сокольчук. – Потрібно було не просто дати прихисток, а допомогти облаштувати побут, забезпечити доступ до соціальних послуг, лікування, навчання. Потрібно, врешті-решт, дати змогу людям відчути себе повноцінними членами громади. І судячи з усього, вимушені переселенці інтегрувались у наше життя.

Нині у Скадовську зареєстровано 402 переселенці з Донбасу, Криму та Луганщини. Сьогодні внутрішньо переміщені особи живуть звичним мирним життям. Діти навчаються, пенсіонери отримують пенсії, дорослі працюють – хто на сезонній, хто на постійній роботі. Знайшли нових друзів, познайомилися з сусідами, а дехто вже встиг і породичатися, і навіть поповнення у родині дочекався. Вистояли, бо така вже українська вдача – не здаватися за жодних обставин, вірити і сподіватися на краще.

Від імені своїх земляків подяку владі та громаді Скадовщини висловила член ініціативної групи О. В.  Михайличенко. За словами Ольги Валеріївни, проблем у внутрішньо переміщених осіб ще вистачає, і попереду ще багато роботи. Зокрема, це стосується законодавчого врегулювання компенсації за втрачене житло, допомоги держави у отриманні житла у місцях перебування, узгодження процедури постановки на квартирний облік та ін…Є й побутові проблеми. Однак переселенці скрізь бачать розуміння та бажання допомогти.

Як зазначила керівник проекту, депутат Скадовської міської ради О.І. Повжик, нині постає завдання представлення внутрішньо переміщених осіб у складі координаційних рад різного напрямку у органах виконавчої влади та місцевого самоврядування.

– Так переселенці зможуть відстоювати свої інтереси та активніше працювати у громаді,  самі брати участь у прийнятті рішень, які стосуються їх особисто. – Підкреслила О.І.Повжик. – Проектом передбачено підписання Меморандуму про співпрацю між переселенцями, представниками влади та громади. Ми запрошуємо до співпраці людей у статусі ВПО та просимо їх вийти на зв’язок за телефонами: + 380665478458 та + 380956896945.

 

Автор: Наталія Гаврись, членкиня Ініціативної групи «Інформаційно-консультативний центр «Усі свої»

Коментарів немає, будьте першим!

Прокоментувати:
Всі поля, позначені (*) обов'язкові для заповнення

Ви маєте ввійти щоб залишити коментарій.